تغییرات مهم در بازار سرمایه

تغییرات مهم در بازار سرمایه

فارس : مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق با اظهار این مطلب که از روز گذشته زمان تسویه معاملات اوراق بهادار در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس از ۳ روز به ۲ روز کاهش یافت، به دیگر تغییرات مهم از جمله اصلاح حجم مبنا و دامنه نوسان اشاره کرد و اجرای این موارد را در آینده نزدیک دانست.

محسن خدابخش مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق گفت: از روز یکشنبه ۱۵ بهمن ماه زمان تسویه معاملات اوراق بهاداری که در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس با معیار سه روز پس از انجام (T+۳) به دو روز پس از انجام معامله (T+۲) کاهش یافت. وی با بیان اینکه فرآیندکاهش دوره تسویه پس ازمعاملات تنها برای بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس از جمله برای بازار پایه خواهد بود، افزود: معاملات اشخاصی که در این بازارها معامله می‌کنند، ۱۵ بهمن باید طی دو روز با اتاق پایاپای تسویه شود. خدابخش هدف از این فرایند را کاهش ریسک برای معامله‌گران سهام عنوان کرد و گفت: با کاهش دوره تسویه معاملات سهامعلاوه بر کاهش یک روزه دوره تجمیع وجوه امانی، اشخاص مختلف می‌توانند نقدینگی مورد‌نیاز خود را دو روزه دریافت کنند. از سوی دیگر یکسری ریسک‌ها در زمان خرید تا فروش وجوه ممکن است، وجود داشته باشد که از این طریق کاهش می‌یابد.

    اصلاح احتمالی حجم مبنا و دامنه نوسان

این مقام مسوول با اشاره به ۶ اصلاحیه اخیر مقررات نحوه انجام معاملات و پذیرش از سوی سازمان بورس و تلاش برای افزایش کیفیت گزارش‌های تفسیری عملکرد مدیریت، ابراز امیدواری کرد: با توجه به اینکه حجم مبنا و دامنه نوسان قیمت سهام از موضوع مهندسی بازار ناشی می‌شود و از سوی دیگر لزوم اصلاحات بیشتر در این زمینه به لحاظ دستورالعمل‌های جدید توقف و بازگشایی نمادهای معاملاتی انتظار می‌رود در آینده‌ای نزدیک شاهد حذف حجم مبنا و باز شدن دامنه نوسان باشیم.

    آماده‌سازی زیر‌ساخت‌ها و مباحث مربوط به سهام عدالت

رئیس هیات‌مدیره شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه درخصوص انتقال نرم‌افزار اتاق پایاپای بورس کالا به «سمات» نیز گفت: تجمیع کلیه فرآیندهای تسویه و اتاق‌های پایاپای در سپرده‌گذاری مطابق با قانون برنامه پنجم توسعه است.  خدابخش ادامه داد: همچنین سازمان خصوصی‌سازی متولی ساماندهی سهام عدالت بوده و اگر قرار باشد بازار سرمایه در فرآیند آزادسازی سهام عدالت کمک کند، قدر مسلم شرکت سپرده‌گذاری باید متولی توزیع سود باشد. همچنین بهتر بود فرآیند توزیع سود سهام عدالت نیز با همکاری سمات صورت می‌گرفت.  وی در ادامه خاطرنشان کرد: در حال حاضر همکاری خوبی با سازمان خصوصی‌سازی آغاز شده و به دنبال تفکیک ساماندهی، آزاد‌سازی و همچنین آماده‌سازی زیر ساخت‌ها و مباحث مربوط به سهام عدالت در بازار سرمایه هستیم.

تماس با ما
آدرس : اصفهان - سي وسه پل ابتداي چهارباغ بالا مجتمع تجاري اداري كوثر فازدوم طبقه دوم واحد 429
شماره های تماس : 03136204785
فکس : 03136204784
کد پستی : 96613-81736
ایمیل :