سه عامل تهدید کننده باز

تغییرات سریع عوامل بنیادی اقتصاد مانند : تغییرات نرخ ارز ، بهره بدون ریسک ، قیمت نفت ، معاملات کامودیتی ها در کنار رویدادهای سیاسی که بر اقتصاد تاثیر مستقیم می گذارند ، باعث شده تا پیش بینی سال آتی بسیار سخت باشد .

داریوش روزبهانه رییس هیئت مدیره کارگزاری بانک خاورمیانه در تشریح فرصت ها و چالش های پیش روی بازار سرمایه در سال ۹۷گفت: نکته حائز اهمیتی که کمتر بدان توجه شده، آن است که بازار سرمایه در سال ۹۷ تنها با درنظر گرفتن فاکتورهای اقتصادی قابل تحلیل نبوده و اقتصاد ۹۷ به سیاست گره خورده است. بنابراین می توان گفت بازار سرمایه بیش از عوامل اقتصادی، متاثر از عوامل سیاسی بوده و گواه این ادعا هم روند معاملات بازار سرمایه می باشد.

روزبهانه در خصوص عوامل تهدید کننده بورس در سال آتی عنوان کرد : از جمله مواردی که می توان به عنوان “عامل تهدیدکننده” بازار سرمایه در سال ۹۷ معرفی کرد، فشارهای سیاسی ناشی از خروج احتمالی آمریکا از برجام؛ افزایش نرخ سود سپرده های بانکی و نیز نوسان ناگهانی نرخ ارز می باشد.

وی ادامه داد : اگر نتوانیم از بحران های سیاسی عبور کنیم، ریسک های زیادی متوجه بازار سرمایه خواهد شد. اثر احتمالی خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت ماه نمایان خواهد شد. همچنین پس از اعمال سیاست بانک مرکزی مبنی بر کاهش نرخ سود سپرده بانکی در شهریورماه سال ۹۶، اقدام اخیر بانک مرکزی و انتشار گواهی سپرده ریالی، سیگنال نرخ ۲۰ درصد را به بازار بدهی ارسال کرد. به نظر می رسد تصمیم بانک مرکزی برای نرخ سود بانکی، حرکت بر لبه تیغ خواهد بود. از یک سو، کاهش نرخ سود سپرده بانکی، افزایش نرخ ارز را به دنبال خواهد داشت و از سوی دیگر افزایش نرخ سود سپرده موجب افزایش هزینه تامین مالی بنگاه های اقتصادی خواهد شد. برای حفظ استقلال بانک مرکزی می بایست عملیات بازار باز در دستور کار قرار گیرد و بانک مرکزی از طریق بازار بین بانکی نرخ ۱۵ درصدی اعمال کند که البته با در نظر گرفتن نوسان شدید ارز در ماه های قبل این اتفاق دور از ذهن خواهد بود. نرخ ۲۰ درصدی، تهدیدی برای اقتصاد بوده و بهبود کارایی اقتصادی با نزولی کردن نرخ بهره امکان پذیر خواهد بود. البته همین تهدیدها، با تغییر شرایط و برقرار ماندن برجام، ممکن است به فرصت مبدل شود.

این کارشناس بازار سرمایه در رابطه با پیش بینی قیمت کامودیتی ها بیان کرد: روند قیمت کامودیتی ها رابطه معکوسی با دلار دارد. با توجه به گزارش های اقتصادی دولت آمریکا در ماه های اخیر و آمارهای فدرال رزرو، اکثر تحلیلگران بر افزایش حداقل ۳ مرحله ای نرخ بهره آمریکا اتفاق نظر دارند. به اعتقاد من، افزایش نرخ بهره آمریکا سبب تقویت ارزش دلار و نزول قیمت کامودیتی ها در بازارهای جهانی خواهد شد. به نظر می رسد برخی کامودیتی ها مانند مس و روی و متانول، رشد حبابی هم داشته اند و پیش بینی می شود کامودیتی ها در سال آینده با کمی اصلاح، روند ملایمی در پیش گیرند.

رییس هیئت مدیره کارگزاری بانک خاورمیانه  در خصوص رویدادهای مهم شرکت ها در سال آتی  گفت:شرایط شرکت های داخلی متفاوت بوده و فارغ از اصلاح یا عدم اصلاح قیمت کامودیتی ها، درآمد ارزی شرکت ها بابت صادرات باید مد نظر قرار گیرد. در مجموع انتظار تغییر و تحول غیر منتظره ای در وضعیت شرکت های داخلی نمی رود.

روزبهانه در خصوص صنایعی که می توانند در سال آتی سبز باشند عنوان کرد: استراتژی سرمایه گذاران بستگی به میزان ریسک پذیری آنها خواهد داشت. سرمایه گذاران ریسک پذیر با فرض پا برجا ماندن برجام می توانند از میان صنایع فلزات اساسی و سنگ آهنی، پتروشیمی و پالایشی و با رعایت احتیاط بیشتر گروه بانکی، سهم های با قیمت مناسب انتخاب کنند. ولی سرمایه گذاران ریسک گریز بهتر است تا اردیبهشت ماه ۹۷ و تعیین تکلیف برجام، هجینگ کرده و برای خرید عجله نکنند. بازار طلا نیز می تواند گزینه مناسبی باشد. در شرایط فعلی، حفظ اصل سرمایه مهم تر از کسب بازده بوده و باید مراقب بود تحت تاثیر نوسانات نرخ ارز و نرخ بهره، با افت ارزش دارایی مواجه نشد.

تماس با ما
آدرس : اصفهان - سي وسه پل ابتداي چهارباغ بالا مجتمع تجاري اداري كوثر فازدوم طبقه دوم واحد 429
شماره های تماس : 03136204785
فکس : 03136204784
کد پستی : 96613-81736
ایمیل :